Silah Nedir?

Silah; Barutun itme gücüyle mermi atan tüm icatlara silah denir. Ateşli silahlar tanımına göre büyük toplardan tüfeklere, av tüfeklerine tabancaya ve her türlü ebatlardaki silahları kapsamaktadır.

Ateşli Silahların Tarihçesi

En eski ateşli silahların ilk kanıtlı olanı Çin’in Kuzeybatısında 10.yy ipek sancak üzerine resmedilen alev makinasıdır.

Bugüne kalan en eski silah tunç toptur. Tarih (1288). Ateşli silahların kullanılmaya başlanması Çin’de gerçekleşmiş, gülle mermi yerine ok fırlatan silahlardır.

Avrupa’da 14.yy dan sonra 1340 larda elle tutulan omza dayanan at üstünde atış yapılan hafif tüfekler kullanılmıştır.

Silahların Ateşleme Sistemi

Ateşleme sistemleri 1400 yıllarında ortaya çıkmış, gelişerek bugünki bildiğimiz silah biçimlerini almıştır. Ateşli silahlar 17.yy kadar savaşlarda etkin rol oynamamış, 17.yy ve sonrasında önem kazanmıştır.

17.yy da çakmaklı tüfekler savaşlarda kullanılmaya başlamış, daha sonra çarklı tüfekler, çakmaklı tüfeklerin yerini almıştır. Piyadeler bu sistemdeki tüfek ve silahları yaygın olarak kullanmaya başlamış, yine bu zamanda savaşlarda süngü kullanılmaya başlanmıştır.

1880-1890 yıllarında Amerika’da, İngiltere’de merkez ateşli metal fişeklerin yapımı gerçekleşerek mükerrer atış (ard arda) yapabilen namluda kalıntı bırakmadan kara baruta göre daha uzun menzile atan silahlar benimsendi.

Tüm ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlayan bu silahlar 1.Dünya savaşında günümüzde bilinen metal kartuşlu seri atış yapabilen silahlara doğru evrildi.

Ateşli Silahların Yapısı

Tüfek ve tabanca silahlarının mermisi hedefi delerek geçer, büyük yapılı ağır ateşli silahlar ise hedefi bulduğu anda patlar.

Çelikten yapılma boru olan namlı silahların en öneli parçalarından birisidir. Namlunun ucuna namlu ağzı, diğer kısmına namlu kuyruğu denilmektedir. Namlu kuyruğunda içine mermi alan yere hazne denilmektedir. Merminin namluya sürülmesi için hazne açılıp kapanabilmektedir.

Ateşli silahların çoğunda namlu hazesinden namlu ağzına doğru uzanan girinti ve yiv ve set olarak adlandırılan girinti ve çıkıntı bulunmaktadır.

Ateşli Silahların Mermisi

Ateşli silahların mermileri üç ana bölümden oluşmakta, merminin uç bölümünde mermi çekirdeği bulunmaktadır. Silah ateşlenince mermi çekirdeği hedefe doğru fırlamaktadır.

İkinci bölüm olan sevk barutu yandığı zaman mermi çekirdeğini basınç ile ileri fırlatmaktadır. Tetik çekilince ateşleme iğnesi barutu sıkıştırır ve yanmasını sağlar.

Fişek ateşleme iğnesi, sevk barutu ve çekirdeğin bir bütün olduğu kapsüle fişek denir. Fişeklerde mermi kovanı ve çekirdeği bir bütündür, ateşlenince birbirlerinden ayrılır.